Sianożęty noclegi, informacje i wczasy w Sianożętach

Mrzeżyno

Mrzeżyno

Mrzeżyno już od czasów średniowiecza tworzyło port morski – handlowy i rybacki – dla pobliskiego Trzebiatowa. Prawdopodobnie w okolicy współczesnego Mrzeżyna zlokalizowana była ówczesna latarnia morska Regoujście.

Port rozwijał się tak żywiołowo, że kołobrzescy mieszczanie, obawiając się jego supremacji w 1456 r. zatopili u jego wejścia statki z kamieniami, by go zagrodzić. Niemniej jednak mieszkańcy Trzebiatowa zdecydowali się odzyskać dostęp do Bałtyku i już rok po tym zdarzeniu przekopali nowe, krótsze ujście Regi do morza. W tym samym czasie utworzono nowy port oraz wioskę – dzisiejsze Mrzeżyno.
Po dziś dzień port użytkują mrzeżyńscy rybacy. Na nieszczęście wejście do portu dysponuje nieprawidłowym układem falochronów co powoduje tworzenie się w nim mielizn. Do portu mogą wchodzić jedynie jednostki pływające o zanurzeniu do dwóch metrów. Działa tutaj także przystań jachtowa, która może pomieścić do 40 łodzi. Z portu można również wybrać się na wycieczkę po morzu.
Mrzeżyno dość wcześnie zaczęło aktywność wczasową. Najwcześniejszy Dom Zdrojowy rozpoczął działanie na początku XIX stulecia, a w 1840 roku Mrzeżyno było już znanym nadmorskim kąpieliskiem. Dodatkowo w 1912 r. poprowadzono kolej wąskotorową z Trzebiatowa – co także przyczyniło się do wzmożenia ruchu turystycznego. Po dziś dzień wiele wczasowiczów planując noclegi nad morzem postanawia wybrać Mrzeżyno.
Piaszczysta plaża w Mrzeżynie rozdzielona jest rzeką na kąpielisko wschodnie oraz zachodnie. Na Kąpielisko Mrzeżyno wschód wiedzie pięć zejść – w tym aż 2 dostosowane dla niepełnosprawnych – natomiast na zachodnią plażę można dotrzeć przy falochronie zachodnim. Władze miejscowości wyjątkowo dbają o higienę plaż w następstwie czego kąpielisko wielokrotnie wyróżniane było certyfikatem Błękitna Flaga.
Mrzeżyno przedstawia się jako miejsce letniego wypoczynku skierowane przeważająco dla rodzin z dziećmi. Pobliskie lasy sprzyjają spacerom, jeździe na rowerze. Na rzece Rega można pływać kajakiem. W Wakacje funkcjonuje w tym miejscu wesołe miasteczko – ulubiona atrakcja dzieci. Działa tutaj dużo lokali gastronomicznych, natomiast na bazę noclegową składają się przede wszystkim ośrodki wczasowe, pensjonaty, domy gościnne oferujące kwatery a także pokoje w Mrzeżynie. Są w tej okolicy również dużo kempingów oraz pól namiotowych.

Polecamy:

Sianożęty nad morzem

Sianożęty - serwis turystyczny miejscowości: noclegi, atrakcje, informacje

POBIEROWO noclegi w Pobierowie

Pobierowo kwatery