Sianożęty noclegi, informacje i wczasy w Sianożętach

Kołobrzeg

Kołobrzeg zdjęcia z lotu ptaka

Szczycący się ponad 1000-letnią historią Kołobrzeg, leży nad samym Bałtykiem. Najwcześniejsze zapiski dotyczące Kołobrzegu odnoszą się do VIII wieku. W X stuleciu było w tym miejscu już jedno z trzech biskupstw dawnej Polski.

Miasto ma bogatą historię, w trakcie licznych wojen przechodziły przez nie wojska pruskie, francuskie, rosyjskie, niemieckie oraz polskie. Przez wiele stuleci Kołobrzeg był znany przede wszystkim z warzenia oraz handlu solą. Przez wiele lat miejscowość miała statut twierdzy, pozostałością po tym okresie jest np Baszta Prochowa z XIV/XV wieku, która stanowiła fragment systemu fortyfikacji. Gros fortyfikacji została rozebrana po likwidacji twierdzy w 1872 roku.
Kołobrzeg – miasto uzdrowisko, także ma się długą historię. Już w 1830 roku stanął tutaj pierwszy zakład kąpieli solankowych. Gdy w 1859 r. Kołobrzeg uzyskał połączenie kolejowe z Gdańskiem i Szczecinem, zaczęło w tę okolicę przybywać coraz więcej letników. Największy rozkwit turystyki nastąpił jednakże po likwidacji fortyfikacji. W 1899 roku uruchomiono Dom Zdrojowy. Podczas Pierwszej Wojny Światowej miasto zostało przeobrażone w duży szpital wojskowy.Pod koniec Drugiej Wojny Światowej miasto znowu zostało zmienione w twierdzę, z racji ciężkich walk Kołobrzeg został nieomalże kompletnie zniszczony – zachowało się jedynie 5 % zabudowy.
Współcześnie Kołobrzeg to miejsce letniego odpoczynku. W sezonie na plaży w Kołobrzegu wyznaczane są trzy zabezpieczane kąpieliska. Można tu pożyczyć kosze plażowe, leżaki, a dzieciaki mogą skorzystać ze zjeżdżalni, trampolin oraz różnych morskich atrakcji. Szczytem wydm prowadzi nadmorski deptak – doskonałe miejsce do spacerowania. Jednakowo chętnie odwiedzanym miejscem jest miejscowe molo – o długości 220 m. Kołobrzeg sprawuje także funkcję portów – pasażerskiego, handlowego i wojennego. Można zachwycać się stacjonującymi tutaj okrętami wojennymi oraz statkami pasażerskimi i handlowymi. Stąd wypływają też wycieczkowce w rejsy po Morzu Bałtyckim. Warto również wybrać się na odległy o ok 100 kilometrów Bornholm. Kołobrzeskie statki oferują też rejsy morskiego wędkowania.
Dojścia do portu strzeże latarnia morska. Pierwotnie, latarnia morska funkcjonowała tutaj już w XVII wieku, natomiast odrębny budynek latarni zbudowano pod koniec XIX w.. Pod koniec wojny latarnię wyburzono, dzisiejsza latarnia została odbudowana po wojnie.
Kołobrzeg to rozmaita propozycja turystyczna i gastronomiczna. Urlopowicze odwiedzają Kołobrzeg przez cały rok, czeka na nich wiele hoteli, sanatoriów, ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów oraz domów wczasowych.

Polecamy:

Sianożęty nad morzem

Sianożęty - serwis turystyczny miejscowości: noclegi, atrakcje, informacje

POBIEROWO noclegi w Pobierowie

Pobierowo kwatery